تولید قطعات برج خنک کننده

تولید انواع تجهیزات و قطعات برج خنک کننده

تولید قطعات برج خنک کننده

تولید انواع تجهیزات و قطعات برج خنک کننده

 • ۰
 • ۰

قطعات تشکیل دهنده برج خنک کننده یا کولینگ تاور

تجهیزات و اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده یا کولینگ تاور شامل قطعات اصلی برج خنک کننده بوده که هر یک وظیفه معینی را بر عهده دارند. تجهیزات و قطعات تشکیل دهنده برج خنک کننده (برج خنک کن) یا کولینگ تاور بخش های مختلفی را شامل شده که شناخت این اجزا در کولینگ تاور از اهمیت فراوانی برخوردار است. عملکرد صحیح یک دستگاه خنک کننده آب وابستگی بسیار بالایی در کارکرد درست قطعات تشکیل دهنده آن دارد. تجهیزات و قطعات برج خنک کننده شامل اجزای اصلی سیستم هوادهی، تجهیزات آبرسانی و بدنه اصلی دستگاه بوده که کارکرد هر جزء از کولینگ تاور موجب بهبود خنک کاری این ماشین برودتی می شود. در واقع اگر برج خنک کننده (برج خنک کن) را یک سیستم شامل بخش های مختلف بدانیم، قطعات جانبی مانند اعضای اصلی آن به شمار می‌روند.

شناخت بهتر اجزای برج خنک کننده سبب بهبود عملکرد و کارایی دستگاه برج خنک کننده خواهد شد. در واقع یک مصرف کننده از برج خنک کننده (برج خنک کن) باید شرح مشخصی از اجزای کولینگ تاور را شناسایی نماید. در واقع شناخت هر چه بهتر تجهیزات و اجزای برج خنک کننده از اهمیت بالایی در بررسی کیفی کارکرد دستگاه برج خنک کننده یا کولینگ تاور برخوردار است. همچنین شناخت هر چه بهتر و بیشتر تجهیزات و قطعات برج خنک کننده باعث می ‌شود که در هنگام بروز مشکلات تشخیص بهتری جهت رفع موارد داشته باشیم.

قطعات آپشنال برج خنک کننده

 • سوئیچ تعمیرات

شامل سوئیچ قطع کن جریان برق الکتروموتور که بر روی فندک نصب می شود.

 • کنترل دمای الکتروموتور

جهت کنترل دمای الکتروموتور و قابلیت گرفتن فرمان خاموش با مقاومت PTC160 به کار می رود.

 • کنترلر و سنسور ارتعاش

جهت اندازه گیری لحظه ای و گرفتن فرمان ناشی از ارتعاشات فن، موتور و گیربکس برج خنک کننده.

 • شیر برقی اتصالات حوضچه

شیر برقی On/Off جهت آب جبرانی و یا تخلیه برج خنک کننده با توجه به استفاده از قطعات کنترلی مربوطه.

 • تابلو برق

تابلو برق با بدنه ی فلزی و در پلگسی شفاف، شامل مدار فرمان کلیه ی تجهیزات کنترلی با محل نصب درون تابلو.

 • ترموستات هیتر

ترموستات تک مرحله ای جهت فرمان خاموش، روشن هیتر حوضچه بر اساس دمای آب درون حوضچه برج خنک کننده.

 • پنل کنترل مرکزی

شامل PLC برنامه ریزی شده ی هوشمند با صفحه ی نمایش لمسی جهت کنترل کامل سیستم دمایی، هیتر ها، سنسور ها و ...

 • هیتر برقی

با توان 3Kw-1.5  تک فاز با ولتاژ 220V  که جهت جلوگیری از یخ زدگی آب درون حوضچه برج خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سوئیچ قطع ارتعاش

این قطعه که بر روی موتور برج خنک کننده نصب می گردد در صورتی که ارتعاش فن برج خنک کننده از حد مجاز عبور کند، به تابلوی برق فرمان خاموش می دهد.

 • کنترلر و سنسور دما

جهت اندازه گیری دمای آب سرد خروجی و یا گرم ورودی برج خنک کن و فرمان به اینورتر، هیتر و یا PLC کنترلر هوشمند از سنسور دما به جای ترموستات استفاده می شود.

 • ترموستات فن

ترموستات تک مرحله ای جهت فرمان خاموش، روشن و در صورت دو سرعته بودن موتور، ترموستات دو مرحله ای جهت فرمان خاموش، دور کند، دور تند بر اساس دمای آب سرد خروجی از برج خنک کننده.

 • گارد محافظ فن

از جنس گالوانیزه گرم یا استیل ضد زنگ SS316 که بر روی فن استک جهت محافظت از فن نصب میگردد. شامل نردبان با ارتفاع بیشتر همراه با نرده ی کناری و گریدهای فلزی جهت دسترسی آسان به بالای فن استک جهت بازدید.

 • اینورتر

جهت کنترل دور فن بر اساس دمای آب سرد خروجی از برج خنک کننده می توان از اینورتر استفاده کرد. در صورت استفاده از اینورتر نیاز به الکتروموتور با 10 درصد توان مصرفی بالا تر می باشد. اینورتر های مورد استفاده ویژه فن برج خنک کننده بوده و نیازی به کنترلر ندارند.

اجزای جانبی برج خنک کننده

 • جنس ساختاری بدنه

برج های خنک کننده در اکثر مواقع از سه جنس فلز، بتن و فایبر گلاس طراحی و تولید می شوند.

 • لوله های توزیع آب

جریان آب داغ ورودی به نازل برج خنک کننده یا آب پخش کن ها توسط این بخش میان اجزای مختلف کولینگ تاور توزیع می ‌شود. این قسمت مثل رگ های خونی بدن خون را به قلب و سایر اعضای مهم انتقال می‌ دهد.

 • سیستم کاهنده دور یا انتقال قدرت

گشتاور یا نیروی مکانیکی ایجاد شده در دینام توسط شافت و بلبرینگ در دو نوع گیربکس یا تسمه ‌ای به پروانه انتقال می‌ یابد. بسیاری از انواع ظرفیت ‌های بالا در برج خنک کننده از اجزای این بخش بهره می‌ جویند.

 • بست کمربندی

کمربند های دور لوله با هدف اتصال فی ما بین لوله و نازل در انواع برج‌ های خنک کننده مکعبی به کار برده می ‌شوند. بست کمربندی عموماً بر رو لوله توسط دو المان نر و مادگی پیچ شده و نازل های برج خنک کننده نیز بر روی آن رزوه می‌ گردند.

 • کویل های برودتی

اواپراتور در چیلر را اگر دیده باشید شامل شبکه ای از لوله های باریک فلزی بوده که سیال با گذر از داخل آن ها در تماس با هوا یا آب خنک می ‌شود. کویل ‌های سرمایشی عمدتاً از لوله های مسی یا آلومنیوم با ضریب تبادل حرارتی بالا طراحی می ‌کنند.

 • قطره گیر برج خنک کننده

تیغه‌ های قطره گیر برج خنک کننده برای جلوگیری از پخش ذرات آب و ممانعت از خروج آن ها به محیط بیرون از برج خنک کننده به کار می ‌روند.

آب گرم ورودی به وسیله لوله هایی که از جنس PVC مرغوب و فشار قوی هستند به مرکز برج خنک کن انتقال یافته و به وسیله قطعه آبگردان که از جنس ABS و با آلیاژ های آلومینیوم برنج و یا برتر ساخته شده، تقسیم می شود و از طریق بازو ها که از جنس PVC هستند، با زاویه مناسب بر روی سطح المان های انتقال حرارت می ریزد و بعد از گذشتن از آن ها و انجام فرآیند خنک کاری در حوضچه جمع آوری می شوند .

المان های قطره گیر برج خنک کن وظیفه مهار کردن قطرات آب مکش شده توسط نیروی محرکه و بازگشت آن به چرخه خنک کاری را دارند.

 • الکتروموتور یا دینام

تغذیه انرژی مورد نیاز جهت چرخش پروانه و ایجاد جریان هوا در میان پکینگ ‌های برج خنک کننده بر عهده موتور یا مولد انرژی مکانیکی قرار دارد. موتور های برق با مصرف میزان معینی انرژی الکتریکی سبب ایجاد گشتاور مورد نیاز برای چرخیدن فن خواهند شد.

 • فلنچ و اتصالات جانبی

فلنچ ورودی و خروجی، سر ریز، تخلیه و فلنچ شناور آب جبرانی از اصلی ترین اجزای مورد کاربری در برج های خنک کننده به شمار می ‌آیند. بسیاری از سازندگان این قطعات را در بخش واحد تراشکاری تهیه کرده و در کولینگ تاور های تولیدی خود به کار می ‌برند.

 • آبگردان یا اسپرینکلر

سیستم پاشش آب در برج‌ های خنک کننده فایبرگلاس مخروطی از نوع چرخان یا دورانی می‌ باشد. قطعه‌ ای که وظیفه چرخش و پاشش آب به نقاط مختلف را عهده پذیر است آب پخش کن یا اسپرینکلر نام دارد. آبگردان‌ ها اغلب به دلیل پاشش آب تحت فشار از متریال ‌های فلزی همچون آلومینیوم یا برنج طراحی و تولید می‌ شوند.

 • نازل برج خنک کننده

نازل های برج خنک کننده در اکثریت انواع کولینگ تاور تیپ مکعبی فایبرگلاس یا فلزی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. وظیفه اصلی نازل برج خنک کننده یا افشانک در برج خنک کننده پاشیدن آب داغ بر روی پکینگ های کولینگ تاور و تماس آن ها با جریان هوای مکشی یا دهشی فن به حساب می آید. نازل های پاششی عمدتاً سیستم ثابتی در پاشش دارند و به دو دسته تحت فشار و ثقلی تقسیم بندی می‌ شوند.

 • فلیتر هوای ورودی

در بسیاری از محیط های صنعتی بالا بودن حجم گرد و غبار محیطی و آلاینده ‌های موجود در هوا موجب اختلال در عملکرد برج خنک کننده خواهد شد. فیلتر های هوای ورودی از ورود بخش اعظمی از این موارد جلوگیری می ‌نماید. فیلتر های هوای ورودی قالباً از متریال آلومینیوم به صورت توری همانند هود های آشپزخانه به کار می‌ روند.

 • سیستم آنتی فریز هوشمند

خود داری از یخ زدگی آب در تشتک تجمیع توسط یک المنت هیتر به همراه ترموستات صورت می ‌پذیرد. بسیاری از تولید کنندگان کولینگ تاور در تولیدات برج‌ های خنک کننده مدار باز خود از این بخش تحت عنوان محافظتی استفاده می ‌کنند. توان مصرفی المنت به کار رفته در تشتک برج خنک کننده وابسته به حجم آب داخل تشتک متفاوت خواهد بود.

 • پنکه یا فن برج خنک کننده

فن برج خنک کننده کار مهم خنک سازی را انجام می دهد و در دو نوع فن محوری و فن سانتریفیوژ هستند. ایجاد تلاطم در هوا و جا به جایی آن در بین اجزای مختلف برج خنک کننده بر عهده پنکه یا فن برج خنک کننده می ‌باشد. فن برج خنک کننده با هدف ایجاد فشار نسبی در هوا و انتقال آن به بخش پکینگ های کولینگ تاور باعث خنک تر شدن آب می ‌شوند.

 • پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده جهت ایجاد افزایش تبادل حرارتی بین جریان آب و هوا در داخل برج خنک کننده از پکینگ‌ ها استفاده می ‌شود.

المان های انتقال حرارت یا پکینگ جایی است که آب توزیع شده توسط کلگی و بازو های توزیع آب و هوای مکیده شده از هواکش ها که در تقاطع با یک دیگر موجب انتقال حرارت شده و مقداری از آب تبخیر می شود.

افزایش میزان تبخیر باعث افزایش ظرفیت کولینگ تاور می شود. این المان ها سبب می شوند که آب در یک لایه نازک با حداکثر سطح جریان داشته باشد که این امر به افزایش میزان انتقال حرارت کمک می کند. در صورتی که جریان آب به صورت مناسب عمل کند استفاده از آب نرم در این المان ها برای مدت ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند .

همه پیچ و مهره ها و واشر های استفاده در برج خنک کننده از جنس گالوانیزه گرم و یا از استنلس استیل و سایر تکیه گاه های فلزی دستگاه ها از جنس آهن گالوانیزه گرم و یا از استنلس استیل با ضخامت ۸۳ میکرون ساخته می شود. پکینگ ‌های برج خنک کننده به صورت شبکه ‌ای بوده و در دو نوع غشایی و اسپلاش در برج های خنک کننده استفاده می شوند.

لزوم تعویض تجهیزات و قطعات برج خنک‌کننده

برج خنک‌کننده به عنوان یک منبع برودتی وظیفه خنک‌کردن دستگاه ‌های گرمازا را بر عهده دارد و عموماً به صورت دائم کار طراحی می شود و از این رو در تماس دائمی با جریان ریزشی آب و جریان مکشی هوا می‌ باشد. غلظت مواد محلول آب در اثر تبخیر دائم در این مدل خنک‌ کننده صنعتی دائماً در حال افزایش می ‌باشد. افزایش میزان غلظت مواد محلول آب سبب ایجاد رسوب و گرفتگی در افشانک، پکینگ و کلیه اجزای داخلی برج خنک‌ کننده یا کولینگ تاور می شود. از طرفی دیگر آلاینده‌ های محیطی و وجود گرد و غبار در هوا در تماس دائم با قطعات جانبی کولینگ‌ تاور باعث استهلاک شدید و ایجاد رسوب بیشتر می شود. تابش مستقیم نور خورشید سبب تخریب آرام قطعاتی مانند پروانه یا فن برج خنک کننده، قطره گیر برج خنک کننده و لوور می ‌شود.

شرکت مهتاب گستر با فروش تجهیزات و قطعات برج خنک کننده در مدل و طرح های متنوع گزینه ای مناسبی برای انتخاب مصرف کنندگان است. همچنین شما می توانید با قیمت مناسب این کالا ها را از خدمات پس از فروش نیز بهره ببرید.

گروه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه تهویه مطبوع، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، انواع کولینگ تاور و قطعات برج خنک کننده، منبع کویل دار، پمپ و سیستم های آبرسانی، سیستم های تصفیه آب و هوا با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، با داشتن تیمی فنی و متخصص تلاش دارد تا بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و به ویژه صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید تجهیزات و قطعات برج خنک کننده و محصولات مشابه را دارید، می توانید با دریافت قیمت قطعات برج خنک کننده و مشورت کارشناسان فروش مهتاب گستر انتخاب بهتری داشته باشید.

مجموعه صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید تجهیزات و قطعات برج خنک کننده به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع قطعات برج خنک کننده و دیگر مدل ها که داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تجهیزات و قطعات برج خنک کننده و نحوه تولید آن ها و همچنین اطلاع از قیمت قطعات برج خنک کننده به سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 66706377 66709528

 • ۰۰/۰۳/۱۸
 • قطعات برج خنک کننده شرکت مهتاب گستر